eDoutniky.cz

-7) Uchovávání doutníků

Aby doutníky dosahovaly požadované kvality, musí být v evropských podmínkách uchovávány v kontrolovaném prostředí. Toto prostření nám zajistí, tzv. humidor. Tento tradičně slouží ke skladování doutníků. Humidory se původně vyráběly z cedrového dřeva jako celodřevěné, protože cedr pomáhá chuti a věku doutníků. Cedr také ideálně drží vlhkost, která je nutná pro udržování vlhkosti v humidoru na konstantní úrovni. V současné době jsou humidory vyráběny z novějších materiálů a jsou vykládány cedrovou dýhou lepenou na korpus humidoru. I ty nejdražší humidory na českém trhu jsou vyráběny jako kompozitní materiál a nejsou pouze z cedrového dřeva. I zde platí, že čím levnější humidor, tím horší je jeho kvalita. Přesto lze konstatovat, že všechny námi prodávané humidory si svoji základní funkci plní a to, aby doutníky byly uchovány v prostředí, které jim vyhovuje.

Doutníky je potřeba udržovat v 70% relativní vlhkosti a ideálně v teplotě 20° C, v těchto podmínkách nabízejí nejlepší kvalitu tabáku. Je samozřejmé, že nelze vždy docílit výše uvedených hodnot, ale je potřeba udržet doutníky ve vlhkosti v rozmezí 65 - 80 % a teplotě nepřesahující 30° C. Pokud jsou naplněny výše uvedené podmínky, tabák hoří plynule a chutná nejlépe, když doutník byl v tomto rozsahu. Suchý doutník hoří rychle a má drsné chuti. Moc vlhké doutníky je těžké udržet zapálené a dále pokud bude vysoká vlhkost působit dlouhodoběji, může začít v humidoru a na doutnících růst zelená plíseň. Tato je zcela nepřípustná!!! Můžete se setkat i s bílou plísní, tato ničemu nevadí a stačí ji jen otřít.

Humidory by se měl vždy pevně zavírat a poskytovat uzávěr, který udržuje humiditu (vlhkost) uvnitř na konstantní úrovni. Zvlhčovač je jediná součást humidoru, kterou lze docílit správné humidity. Pokud se začne hodnota vlhkosti v humidoru snižovat, může to být nějakou z těchto možností:
Z vlastní zkušenosti doporučujeme standardní zvlhčovač jedenkrát za dva roky vyměnit. V polední době se na trhu objevily polymerové zvlhčovače, u těchto ještě jejich životnost nevíme.